Město Olomouc

Olomouc, město se 100.000 obyvateli, vždy patřila mezi nejvýznamnější královská města v českých zemích. Díky své výhodné poloze, starobylé univerzitě, duchovním, kulturním a řemeslným tradicím byla po dlouhá staletí přirozeným centrem Moravy, které lákalo umělce, vzdělance a obchodníky. 
Olomouc, jako druhá největší památková rezervace u nás, skýtá nespočet možností, kam zajít na výlet. Mimo to můžete v Olomouci navštívit zoologickou zahradu, moderní aquapark, plavecký stadion, či se projet po některé cyklostezce. Pokud toužíte provětrat své peněženky, ideálními pomocníky Vám budou nákupní centra Galerie Moritz, Galerie Šantovka, Obchodní centrum Haná, Olomouc City, či Olympia Olomouc.

Kulturní památky

Kulturní památky

Mezi nejvýznamější památky patří sloup Nejsvětější Trojice, který je zapsán od roku 2000 na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a je dominantou města. Jedná se o vůbec největší seskupení barokních soch v rámci jedné skulptury ve střední Evropě. Dále olomoucký hrad, místo kde byl zavražděn poslední Přemyslovec král Václav II., radnice s orlojem, kašny a sloupy, olomoucká pevnost, domy s paláci a v neposlední řadě židovské památky.

Okolí Olomouce

Okolí Olomouce

Srdce Hané je velmi bohaté na pamětihodnosti. Přibližně 35 km od Olomouce se nachází hrad Bouzov, dále hrad Sovinec a Helfštýn, proslulý každoročním setkáním uměleckých kovářů Hefaiston.
Nedaleko Olomouce leží zámek Náměšť na Hané, kde jsou vystaveny kočáry olomouckých arcibiskupů a biskupů. Historické kočáry můžete obdivovat také v nedalekém muzeu umístěném u zámku v Čechách pod Kosířem. Dobrodružnější povahy by neměly opominout Mladečské a Javořičské jeskyně. Pokud si toužíte historii „osahat“ jeďte se podívat do hanáckého skanzenu v Příkazech, který Vám přiblíží život a řemesla hanácké vesnice.